• AKTUALITY
  • OBEC
  • SAMOSPRÁVA
  • KULTÚRA
  • DOKUMENTY
  • KONTAKT
čremošné (1)

Kontakt:

Napíšte nám:

Šport

Tip na výlet: Žarnovická dolina

Žarnovická dolina je jednou z najkrajších vo Veľkej Fatre. Pre krásnu flóru je atraktívna nielen pre turistov, ale aj cyklistov. Dolina sa začína pri výjazde z Turčianskych Teplíc na Šturec, ale dá sa sem prejsť aj cez Háj a Čremošné.Orlia veža, ktorá sa nachádza v Žarnovickej doline, bola vyhľadávaná najmä horolezcami. Teraz je tu hniezdisko dravcov, preto je lezenie na týchto skalách zakázané. V Žarnovickom údolí začína Cesta SNP, ktorá vedie popod výbežky Veľkej Fatry a nachádza sa tu aj pamätný zrub Slovenského národného povstania.

V Žarnovickej doline nájdeme aj nádherné krasové útvary. Známa je predovšetkým skalnými útvarmi, z ktorých najznámejší je Orlia veža. V súčasnosti je však pre hniezda dravcov zakázané po tejto stene liezť.

V mieste, kde do doliny ústi Rožková dolina, sa nachádzajú ruiny rozsiahlej chaty Cyklámen. Chata už niekoľko rokov chátra a ničia ju aj príležitostní vandali. Jej rekonštrukciu zatiaľ nikto neplánuje.

Žarnovická dolina je rovnako vyhľadávaná aj cyklistami, ktorí vyznačenou žltou trasou vedia prejsť až k hotelu na Kráľovej studni. Vybrať sa sem môžete aj ako obyčajní turisti a absolvovať výstup na Kráľovu studňu alebo bližší Drienok. V doline by ste našli aj chránené rastliny, ako napríklad črievičník papučka.

zarnovicka2_web.jpg

zarnovicka_web.jpg

Vychádzky prírodou :

Vychádzka na Čremošnianske lazy, z ktorých máte Turčiansku kotlinu ako na dlani, poteší aj menšie deti, kde si za dobrého vetra môžu vyskúšať púšťanie šarkanov. V okolitých lesoch a lúkach sa dajú zbierať lesné plody - huby, jahody, maliny...
Salaš pri Čremošnom – nenáročná vychádzka lesoparkom Bôr s pokračovaním po zelenej turistickej značke. Pod obcou Čremošné sa nachádza salaš, kde máte možnosť ochutnávky žinčice a syra.
Kúpanie Neďaleké kúpeľné mesto Turčianske Teplice (4 km) ponúka kúpanie v novootvorenom aquaparku s celoročnou prevádzkou (teplota vody 32-38 C), alebo môžete využiť širokú ponuku procedúr v kúpeľoch.
Nenáročný cyklistický okruh Čremošné-Háj-smer Drienok-Mošovce alebo cyklistická túra v Žarnovickej doline s pokračovaním pre náročných na Krížnu.

Fotogaléria:

Novinky:

Kalendár:

Kurzy valút:

Počasie: